среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek głazy ogrodzenie te pochodzą z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że nieraz mało fachowym ślipiem trudno je rozróżnić.

Wprawdzie głazy sztachety te pochodzą z różnych epok i powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało wprawnym okiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, banalnej obróbce i względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu obszarach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy lub od razu obrabia, stawia na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz posyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scalony lepiszczem piasek, jakiego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), gdy związki wapnia -wapnistym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się barwa skał na ogrodzenie z plastyku na plot i bramkę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak olbrzymich złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane bloki skalne wolno również ciąć na sześciany o regularnych konturach, używane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można również je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z Winylu używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, głównie skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz też mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie Winylowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, bo poddawane działaniu warunków atmosferycznych migiem tracą połysk. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do urządzania ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych zamiłowań kształt kamiennych płyt może być przeróżny – od łamanych, nierównych, aż po pionowo skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenia z plastiku na plot i furtkę ze sztachetek stawia się z kamieni wielorakiego układu, ułożonych na kamiennym ewentualnie betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z odłamków o nietypowych konturach, powinno się je właściwie zestawiać tzn. tak, tak aby forma każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe wyrwy w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz innych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce wykorzystywane do budowy ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu porastają też mchem i wodorostami. Można to uniemożliwić pokrywając nawierzchnię ogrodzenia Poznań lub rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać zanieczyszczeń z powierzchni ogrodzenia Poznań ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane firmy zmywają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeśli jednak pożądamy, ażeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий