пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało elementów wyraźnie nie uwydatni projektu trawnika względnie kwietnika jak niskie żywe sztachety.

Niezwykle wysokie, bowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , zasną w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki a także ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, jaka ponadto dostarcza orzechy. Jeśli chcemy zęby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj rosłe zaś przy okazji wąskie to w zacienionym miejscu wolno je ukształtować z limaku powszechnego, grabu powszechnego lub klonu. Pamiętajmy natomiast, że kiedy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie będzie trudne.

Nic wyraźnie nie uwydatni krawędzi trawy względnie kwiatów jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rośliny kwiatowe często nie potrafią satysfakcjonująco wzrastać w określonych miejscach, niewysokie krzewy potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach względnie zastawią gołe wycinki ziemi. Pięknie przycięty nieduży żywopłot już sam zresztą robi za dekoracje ogrodu. Na zielone ploty nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie przycina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz przecież w ciemnych kącikach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią natomiast przystrajają je zgrabne jabłuszka, jakie można wykorzystać na przetwory.

Niewysokie względnie rosłe zielone ploty można otrzymać z krzewów iglastych.

Na nieszczęście, krzewy z tej klasy często są dużo droższe aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje miejsce zacienione cis zwyczajny. Zazwyczaj szeroko się rozrasta a także trzeba go redukować, wszak jego formę Fastigiata Robusta można zostawić bez pomocy.Będzie szybko kiełkował i uchowa filarowy zarys.

O ile wasz kącik jest bardzo ciemny, warto aby roślinny parkan rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych wariantów maja wersji o złotawych bądź pstrych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr stereotypowy Aureum zasną dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawdziwość ich jasne odcienie są najbardziej ewidentnego w słońcu, jednakże nawet w cieniu liście ostają dość jasne, prawie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий