понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, lecz częstokroć służą również za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenie z PCV stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których ekspresowo rosną oraz silnie gęstnieją. Co niemiara wdzięku maja tez takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek albo kwiatami konstruują zajmujące wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku gleby , sprawia iż nawet krótki spacer nieopodal takiego płotu uspokaja i uspokaja.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, wypada wziąć pod uwagę role takiego płotu, warunki jakie są w skwerze, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o zwykłym pokroju same wzrastają, często również ekspansywnie rozkwitają, jednak wymagają także wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone ogrodzenia z plastyku mogą być niezwykle wysmukłe, jednak powinno się je regularnie skracać oraz właściwie nie kwitną. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się myśleć, ponieważ takie ogrodzenie aranżuje się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest żywy plot o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie modny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on mnóstwo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•w mgnieniu oka rośnie,
•cyklicznie podcinany estetycznie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie traci zima liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek stanowi nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu i czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. odmiany o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej kształt tylko od strony ogrodu, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, by rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenie PVC z Morąga stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy dookoła krawędzi posiadłości. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji dostarcza orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie Poznań było nadzwyczaj wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je ukształtować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze gdy rośliny nas przerosną, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий